JAK CHRONIĆ SMARTFONA I LAPTOPA PRZED PRZEGRZANIEM?

Pomimo schyłku lata wciąż odnotowujemy dość wysokie temperatury. Upały szkodliwe są nie tylko dla nas, ale i dla naszych urządzeń elektronicznych. Wysokie temperatury mogą zaszkodzić tabletom, smartfonom, laptopom czy telefonom. Wystawianie ich na wysokie temperatury może się źle skończyć, dlatego warto poznać kilka zasad, które pomogą uniknąć przegrzania smartfona oraz odpowiednio schłodzić urządzenie.

Laptop na upale
Bez względu na to, jakiego gadżetu elektronicznego używasz (laptopa, tabletu, smartfonu), może on działać w cieple dzięki znajdującemu się w nim akumulatorze. Akumulator ma jednak swoje ograniczenia. W przypadku bardzo wysokich temperatur dochodzi do jego przegrzania. Objawia się to wolniejszym działaniem sprzętu, zawieszaniem się, całkowitą odmową współpracy. W efekcie przegrzanie może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia gadżetu. Aby uniknąć takich sytuacji, warto chronić urządzenia elektroniczne przed przegrzaniem.

Jak chronić telefon przed przegrzaniem?
Jeśli chcesz chronić swój telefon, laptop czy tablet przed przegrzaniem wystarczy, że zastosujesz się do kilku prostych rad.
Nie zostawiaj gadżetów elektronicznych w zamkniętym, gorącym samochodzie, plecaku, torbie czy torebce.
Używaj swoich urządzeń w cieniu – wystawianie gadżetów na intensywne działanie promieni słonecznych może je uszkodzić.
Przechodząc z gorącego miejsca do zimniejszego np. tego klimatyzowanego, pozwól przez kilka minut zaaklimatyzować się urządzeniu i nie rozpoczynaj na nim pracy od razu; kilka minut odpoczynku pozwoli na ochłodzenie wewnętrznych procesorów.
Nie ładuj baterii do pełna – proces ładowania wytwarza dużo ciepła, jeśli więc możesz, w upalne dni staraj się nie ładować urządzeń na full, a na zewnątrz nie korzystaj z power banków.
Nie korzystaj z wielu aplikacji jednocześnie – intensywna praca urządzenia sprawia, że wytwarza on dodatkowe ciepło; w szczególnie gorące dni wyłącz aplikacje i procesy w tle, które będą obciążać urządzenie.
Zdejmij etui – żadne etui ochronne nie jest przewiewne i chociaż tablet czy smartfon jest w nim bezpieczny, to także bardziej narażony na przegrzanie.
Jak ochłodzić laptopa?
Jeśli twój laptop uległ przegrzaniu, musisz podjąć działania, które go ochłodzą. Pamiętaj, że do przegrzania laptopa może dojść zarówno latem, jak i zimą. W przypadku zauważania tego problemu:

dostosuj ustawiania zasilania, tak aby urządzenie zużywało mniej energii,
oczyść otwory wentylacyjne,
zastosuj podkładki chłodzące do laptopa,
wyłącz urządzenie, kiedy przestajesz z niego korzystać.
Jak ochłodzić smartfona?
Przegrzaniu ulec może również smartfon czy tablet. W takiej sytuacji należy wyłączyć urządzenie i pozostawić do ostygnięcia. Dopiero gdy uzyska ono temperaturę pokojową, można je ponownie włączyć i używać.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *